Grappa Riserva Amarone Bertani

Gran Cru

Grappa Riserva Amarone Bertani

Grappa Riserva Amarone Bertani vjen nga bashkimi midis një metode unike të distilimit, asaj të Villa de Varda, dhe një prej ekselencave të verës italiane, Amarone della Valpolicella nga kantina historike Bertani. E stazhonuar në të njëjtat fuçi si ato të verës Bertani, kjo grapa është një distilim me një shije elegante dhe sensuale, aroma e lezetshme e së cilës vetëm na kujton për secilën gllënjkë verën e jashtëzakonshme nga e cila vjen.

Alkoli

40% vol.

Temperatura

18°-20° C

Formati

70 cl

Përshkrimi

Grappa Riserva Amarone Bertani ka një ngjyrë të fortë të qartë, të verdhë me tendencë prej ari, e cila pasqyrohet në aromën përfshirëse dhe solare. Shija është e butë dhe aromatike. Ashtu si grapat e tjerë të linjës Gran Cru, Amarone Riserva është gjithashtu e paketuar në një kuti elegante prej druri, fletën teknike dhe nënshkrimin e mjeshtrit distilues Luigi Dolzan.

VARIETETI: Corvina, Rondinella, Molinara

NGJYRA: Amber i fortë, me tendencë të verdhë të artë.

AROMA: solare, e gjerë, harmonike, e plotë, shumë e këndshme, e sinqertë, e pastër, e qartë, së bashku me nuanca frutash të kuqe të pjekura, kakaos, bajameve, pistakut, lëvoreve të arrës, kafes dhe vaniljes.

SHIJA: shumë e butë dhe elegante, përfshirëse, intensive, e gjatë, e pasur, e ekuilibruar, joshëse, sensuale, e këndshme, aromatike.